Przejdź do treści

Menu główne:

Rok 2013

Wydarzenia

2013-12-06

PROJEKT-JESIEŃ ŻYCIA-ZDROWO I AKTYWNIE

Dnia 27.11.2013 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Janiny Czaja odbyło się w ramach projektu Jesień życia-zdrowo i aktywnie spotkanie z panią poseł Joanną Bobowską.

Podczas spotkania pani poseł przedstawiła nam bardzo ciekawą prezentację multimedialną na temet możliwości wykorzystywania środków unijnych dla rozwoju wsi, odnowy zabytków regionalnych, sakralnych oraz przekształcania starych stodół np. na izby regionalne lub spółdzielnie służące dobru społecznemu.

Po zakończeniu prezentacji przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich(KGW) pani Władysława Furman w imieniu wszystkich zgromadzonych złożyła pani Joannie Bobowskiej serdeczne podziękowanie za możliwość uczestnistwa w projekcie, a co za tym idzie szeregu atrakcji takich jak: wycieczka w Pieniny, warsztaty rękodzielnicze oraz kulinarne,a także zajęcia sportowe.

Tekst:Władysława Furman


2013-11-07
SPOTKANIE AUTORSKIE Z ANNĄ ONICHIMOWSKĄ

W dniu 25.10.2013 r. w ZPO w Wiśniowej odbyło się spotkanie z Anną Onichimowską, która jest znana autorką ponad 40 książek głównie dla dzieci i młodzieży.
Spotkanie zostało zorganizowane dzięki działalności Dyskusyjnych Klubów Książki(DKK) w naszej bibliotece.
DKK powstały w 2007 roku w ramach programu Instytutu Książki, a w naszej bibliotece spotkania na których dzieci i młodzież dyskutują o wybranej książce trwają już od 2011 r.


Pani Anna Onichimowska opowiedziała o swojej twórczości, pozowała do zdjęć oraz wyczerpująco odpowiadała na zadawane pytania, a także rozdawała autografy.
Dzieci oraz młodzież pod opieką nauczycieli bardzo ładnie przygotowały się do spotkania z pisarką, gdyz było to dla nich wyjątkowe wydarzenie.

zdjęcia...

Tekst:Antonina Obuchowicz

2013-10-31
PATRONKA BIBLIOTEKI- JANINA CZAJA -PAMIĘTAMY

Dnia 30 października 2013 roku uczniowie z klas pierwszych szkoły podstawowej w Wiśniowej wraz z wychowawcami  odwiedzili naszą bibliotekę.

Podczas wizyty uczniów została przeprowadzona lekcja biblioteczna dotycząca zasad wypożyczania książek, czasopism oraz korzystania z czytelni i Internetu. Dzieci zostały oprowadzone po bibliotece, zapoznanały się z układem księgozbioru oraz zadeklarowały chęć wypożyczania książek i odwiedzania biblioteki.

W czytelni na pierwszaków czekał pan Stanisław Polak-mieszkaniec gminy Wiśniowa, który przybliżył dzieciom postać patronki biblioteki pani Janiny Czaja oraz opowiadał o tym jak to było dawniej. Na zakończenie spotkania wszyscy udali się na cmentarz, aby złożyć kwiaty i zapalić znicze na grobie pani Janiny, gdyż w październiku minęła druga rocznica nadania imienia Janiny Czaja Gminnej Bibliotece Publicznej oraz rocznice urodzin i śmierci pani Janiny.


zdjęcia...


Tekst:Paulina Matykiewicz

2013-10-30
JAK ZOSTAĆ REKINEM FINANSOWYM?

Od października 2013 roku w czytelni naszej biblioteki regularnie odbywają sie Warsztaty Finansowo-Edukacyjne CASHFLOW „Jak zostać Rekinem Finansowym”.

Warsztaty rozwijają nawyki przedsiębiorcze w formie świetnej zabawy
, która umożliwia praktykowanie wiedzy o finansach w bardzo przyjemny  i łatwo przyswajalny sposób. Dzięki grze uczestnicy szybko się uczą i zdobywają  praktyczne doświadczenie o zasadach biznesu nawet jeżeli nie mają żadnej wiedzy na temat finansow i przedsiębiorczości.

Warsztaty  zawierają następne kroki:
Wstęp
1. Dlaczego bank nie prosi Cię
o świadectwo szkolne
2. Dlaczego ciężka praca nie przynosi efektó
w
3. Czy twój dom stanowi twoje aktywa
4. Czy grasz aby wygrać czy grasz aby nie przegrać
5. Dlaczego oszczędzający tracą
6. Dobry dług a zły dług
7. Nie potrzebujesz pieniędzy aby zacząć je zarabiać
8. Dlaczego inwestowanie nie jest tak ryzykowne
9. Koncentracja a dywersyfikacja
10. Pora abyś skoncentrował się na sobie
TURNIEJ CASHFLOW

3-gozinny program zawiera:
1. 5 minut z życia przedsiębiorcy
2. Video materiał z udziałem Roberta Kiyosaki
3. Finansowo-edukacyjna Gra Cashflow
4. Analiza gry oraz wyniesienie wiedzy z lekcji.

Po ukończeniu każdy uczestnik
otrzyma Certyfikat Mistrza CASHFLOW – „ Indywidualny rozwój przedsiębiorczego i finansowego potencjału osobowości”

Warsztaty organizowane w ramach Małego Projektu pod tytułem: Finansowo-Edukacyjne Warsztaty CASHFLOW „Jak zostać Rekinem Finansowym” Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.Warsztaty współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4-LEADER
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
.

   

zdjęcia...

2013-10-08
POEZJA NA MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OSÓB STARSZYCH

Dzień Seniora obchodzony jest na świecie zarówno na poziomie globalnym i lokalnym: 1 października jako Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, 20 listopada jako Ogólnopolski Dzień Seniora oraz 20 października jako Europejski Dzień Seniora.

Obchodzenie takiego dnia ma na celu
kształtowanie społecznego postrzegania osób starszych oraz podejmowania wszelkich działań mających na celu zapewnienie im godnego życia. Do najważniejszych zadań należy więc walka z wykluczeniem osób w podeszłym wieku oraz ułatwienie im dostępu do opieki medycznej, a także do pełnego życia kulturalnego i społecznego.

2 października 2013 roku biblioteka wraz z  Wolontariuszami zorganizowała spotkanie z poetką panią Łucją Bajer dla Seniorów. W miłej atmosferze przy domowym ciastku i herbatce pani Łucja zaprezentowała swoje wiersze z tomiku ,,Milimetr nad ziemią", ,,Polną drogą", a także utwory, które nie zostały jeszcze opublikowane. Podczas spotkania piekne dawne melodie przygrywał na akordeonie Konrad Piilch, a na klarnecie Kamila Kus.

zdjęcia...

Tekst: Paulina Matykiewicz

2013-10-02
JESIEŃ ŻYCIA-ZDROWO I AKTYWNIE

Nasza biblioteka wzięła udział w projekcie Jesień życia-zdrowo i aktywnie, współfinansowanym ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach RZĄDOWEGO PROGRAMU NA RZECZ AKTYWNOŚCI SPOŁECZNEJ OSÓB STARSZYCH(ASOS), realizowanego przez Stowarzyszenie BE-20.

Do udziału w programie zostali zaproszeni seniorzy oraz młodzież z naszej gminy(grupa 30 osobowa). Ramach projektu organizowane są warsztaty rękodzielnicze(odbyły się już dwa spotkania), a w nasępnej kolejności prowadzone będą warsztaty kulinarne, zajęcia komputerowe, gimnastyka oraz wycieczka.

zdjęcia...

Tekst:Paulina Matykiewicz

2013-06-06
SPOTKANIE ZE SZTUKĄ I POEZJĄ NA DZIEŃ DZIEŃ DZIECKA

Dzień Dziecka to znakomita okazja do otwarcia wystawy twórczości dziecięcej. Gminna Biblioteka Publiczna w Wiśniowej zaprasza do czytelni, gdzie 1 czerwca o godzinie 10tej odbyło się ciekawe spotkanie ze sztuką.


Można tam podziwiać obrazy malowane przez dzieci uczęszczające do szkoły w Glichowie oraz Lipniku, jak również uczestników warsztatów malarstwa olejnego prowadzonych przez artystę amatora p. Jana Szczepanika - „Wystawa jest prezentacją obrazów olejnych o różnorakiej tematyce, znajdziemy na niej urokliwe krajobrazy ziemi wiśniowskiej, widoki górskie, piękne kwiaty, intrygujące sceny religijne, tematykę z życia wsi czy martwą naturę…. „.


Otwarcie wystawy uświetnił występ orkiestry dętej OSP w Lipniku pod batutą p. Janusza Palucha. W jej wykonaniu goście Wernisażu usłyszeli nastrojowe utwory muzyczne zagrane na świeżym powietrzu, pomimo nieco kapryśnej pogody.


Wzruszenie u słuchaczy wywołały wiersze p. Łucji Bajer, które poetka recytowała dla licznie zgromadzonej publiczności. Pani Łucja jest autorką tomików „Milimetr nad ziemią” oraz „Polną drogą”. Podczas wernisażu można było usłyszeć także najnowsze wersy, jeszcze niepublikowane. Autorka dzieli się w nich refleksją o życiu codziennym w swoim regionie, wzrusza wrażliwością na przechodzące obok nas pory roku, niepowtarzalne krajobrazy i zwykłych ludzi.


Wernisażowi towarzyszy także prezentacja dorobku artystycznego twórców dorosłych z terenu gminy Wiśniowa. Znalazły się tutaj obrazy p. Jana Świerszcza, Jacka Dąbrowy, Barbary Polak oraz Marii Jasek, rzeźby Józefa Jaska, koronki klockowe Małgorzaty Janik, hafty i koronki Jadwigi Tokarz oraz stroje ludowe Katarzyny Hartabuz.


Na wystawie - którą otworzyła i powitała zgromadzonych gości: dzieci, rodziców, przyjaciół - dyrektor biblioteki w Wiśniowej p. Antonina Obuchowicz, można podziwiać ponad 100 oryginalnych dzieł. Rodzice zadbali o słodki poczęstunek po oficjalnym otwarciu, a młodzi artyści otrzymali dyplomy, wręczane przez pracownika działu dla dzieci z Biblioteki Publicznej w Myślenicach, nagrody przyznała ponadto p. Natalia Nowacka dla 5 wyróżniających się twórców obrazów.


Nagrodę publiczności goście odwiedzający wystawę w Myślenickiej czytelni przyznali Marii Wilk za obraz z pieskiem, oddając na niego najwięcej głosów.


Podczas sobotniego spotkania ze sztuką można było usłyszeć wiele pasjonujących historii i wspólnie dzielić się przyjemnością spędzania czasu w gronie sympatyków różnych dziedzin artystycznych. W ten sposób organizatorzy zainicjowali kolejne cykle i przedsięwzięcia oddolne, które nie byłyby możliwe, gdyby nie ścisła współpraca wielu przyjaciół sztuki, do których należą niewątpliwie: Pracownia malarska w Domu Kultury w Glichowie oraz OSP w Lipniku, Gminna Biblioteka Publiczna w Wiśniowej, Miejska Biblioteka Publiczna w Myślenicach, Orkiestra Dęta z Lipnika oraz przyjaciele skupieni wokół tych instytucji.

zdjęcia...

Tekst: M
ałgorzta Janik

2013-06-05
MUUVIT-JEROZOLIMA JUZ ODKRYTA

20.05.2013 r. odbyło się spotkanie podsumowujące projekt MUUVIT dla klas trzecich szkoły podstawowej.

Tym razem walka o punkty trwała do samego końca i wszyscy z niecierpliwością czekali na wyniki. Okazało się, że to klasa 3b jako pierwsza dotarła do Jerozolimy,ale tylko  z niewielką przewagą punktową. Przebyliśmy trasę: Warszawa-Kijów-Moskwa-Wołgograd-Jałta-Ankara-Nikozja-Kair-Jerozolima.


Na spotkanie zaprosiliśmy panią Urszulę Bajer-nauczyciela historii z ZPO w Wiśniowej, która opowiedziała o swojej podróży do Izraela oraz pokazała nam zdjęcia.


W ramach poczęstunku były popularne dla regionu ukraińskiego pierogi ruskie i inne smakołyki.


zdjęcia...

Tekst:Paulina Matykiewicz

2013-06-05
MUUVIT-DOTARLSMY DO BRUKSELI

W piątek 17.05.2013 r. odbyło się spotkanie podsumowujące projekt MUUVIT dla dzieci z klas drugich. W rywalizacji punktowej pierwsze w Brukseli były dzieci z klasy 2 a. Wspólnie w naszej podróży zwiedziliśmy: Warszawa-Wilno-Ryga-Tallinn-Petersburg-Helsinki-Turku-Mariehamn-Sztokholm-Oslo-Edynburg-Manchester-Londyn-Paryż-Bruksela.

Aby lepiej poznać Brukselę zaprosiliśmy na spotkanie panią Stanisławę Mistarz- koordynatora projektów międzynarodowych i społecznych, która bardzo ciekawie opowiedziała dzieciom o Belgii, a także o Unii Europejskiej i pokazała zdjęcia ze swojej podróży.

Nasza trasa prowadziła przez Skandynawię więc koniecznie musieliśmy spróbować różnych rodzajów rybek. Następnie wstąpiliśmy na angielską herbatkę, a w Brukseli zaserwowano nam swój belgijski specjał- doskonałe frytki.


zdjęcia...

Tekst:Paulina Matykiewicz

2013-05-18
PODRÓŻ ŚLADMI MIEJSC PAMIĘCI W NIEMCZECH

Gminna Biblioteka Publiczna Wiśniowa im. Janiny Czaja w  Wiśniowej zrealizowała projekt edukacyjny :"Śladami miejsc  pamięci w Niemczech" wspierany finansowo przez Polsko- Niemiecką Współpracę Młodzieży.
W dniach :30.04.2013 - 07.05.2013 w  podróży do miejsc pamięci uczestniczyło 50 osób (44 uczniów i  6 nauczycieli).
Projekt adresowany był do uczniów  szkół  gimnazjalnych powiatu myślenickiego
(  Gminy Wiśniowa  i Gminy  Myślenice)  :
Zespół Placówek Oświatowych – Gimnazjum w Wiśniowej :
Zespół Placówek Oświatowych – Gimnazjum w Lipniku :
Zespół Placówek Oświatowych – Gimnazjum w  Węglówce ;
Publiczne Gimnazjum im. Ks. Prof. Józefa Tischnera w Trzemeśni
Realizatorzy projektu :
1.Antonina Obuchowicz – dyrektor  Gminnej Biblioteki Publicznej im. Janiny Czaja w  Wiśniowej, nadzór merytoryczny nad projektem
2. Stanisława Mistarz – koordynator projektu
3. Elżbieta Konieczna – kierownik grupy
4. Jan Chęciński – pośrednik językowy
5.Zofia Pilch – nauczyciel historii
6. Urszula Bajer - nauczyciel historii
Za stronę merytoryczną programu w Miejsce Pamięci i Muzeum Sachsenhausen odpowiedzialna była  Pani  Elisabeth Bürger – pracownik naukowy Miejsca Pamięci i Muzeum Sachsenhausen , która zaproponowała nam program edukacyjny  :
„W poszukiwaniu ludzkiej twarzy -Zrozumienie Historii drogą do pojednania polsko-niemieckiego” oraz zapoznała  z istotą nazizmu w miejscu jego zbrodni. Celem tego programu edukacyjnego było odkrywanie prawdy historycznej ,przekazanie wiedzy o powstaniu obozów, jego ofiarach i oprawcach ,polityce okupacyjnej i polityce zagłady III Rzeszy, uświadamianie  społecznych i psychologicznych mechanizmów zbrodni, rozwijanie myślenia historycznego i empatii.
Uczestnicy projektu z dużym zaangażowaniem pracowali pod kierunkiem Pani Elisabeth Bürger , która  z wielką rozwagą i wyczuciem wprowadzała młodzież w trudne tematy. Poruszała w taktowny sposób bolesne tematy związane z negatywną przeszłością .Podczas pobytu w Sachsenhausen, młodzież miała okazję przekonać się naocznie, czym były czasy II wojny światowej, czasy nienawiści, pogardy i zbrodni. Dlatego muzea takie jak Muzeum Sachsenhausen winny istnieć ku przestrodze dla przyszłych pokoleń , gdyż  edukacja historyczna odbywająca się w autentycznym miejscu historycznym, łączy  poznawanie historii z autorefleksją emocjonalną.
Pani Elisabeth Bürger   zapoznała   uczestników projektu  z wydarzeniami z historii Holokaustu  , przybliżyła  młodzieży zagadnienia  związane z martyrologią ofiar niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i zagłady. Jednocześnie  uświadomiła uczestnikom projektu , że Miejsce Pamięci i Muzeum Sachsenhausen     stanowi świadectwo działania totalitarnego systemu i jego przywódców w ideologicznej nienawiści do innych . Jednocześnie  pamięć o zagładzie jest przestrogą przed powtórzeniem się zbrodni przeciwko ludzkości.
Program inspirował do samodzielnego myślenia, interpretowania przeszłości, wyrażania własnych opinii, aktywizował pamięć historyczną o zbrodniach totalitarnych w wymiarze moralnym i społecznym, formułowania własnych ocen oraz angażowania się w dyskusję nad przeszłością i teraźniejszością.
Uczestnicy projektu  prezentowali efekty pracy w grupach nad  wybranymi przez siebie tematami .Uczniowie  w dojrzały sposób  wykorzystali wiedzę zdobywaną poprzez konfrontację z autentycznymi dokumentami i pomnikami przeszłości w miejscach historycznych.
Podróż do Miejsca Pamięci i Muzeum Sachsenhausen  to niezwykła lekcja historii, która wszystkim uczestnikom na długo pozostanie w pamięci.
Młodzież oprócz analizowania  prawdy historycznej miała możliwość odkrywania uroków: Berlina, Poczdamu i Oranienburga .

zdjęcia...

Tekst:Stanisława Mistarz

2013-05-17
MUUVIT-PODSUMOWANIE PROJEKTU DLA KLAS PIERWSZYCH

14.05.2013 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Janiny Czaja odbyło się spotkanie podsumowujące projekt MUUVIT DLA klas pierwszych.
W rywalizacji na punkty za aktywność fizyczną zwyciężyła klasa 1b, która przebyła 12525 mil, natomiast klasa 1a pokonała 3328 mil. Najważniejsze jest jednak to, że obydwie grupy wspaniale się bawiły, mobilizowały do aktywności i dzięki temu cel został osiągnięty!!!

Na spotkanie została przygotowana prezentacja multimedialna oraz wystawka dzięki której przypomnieliśmy sobie trasę, którą przebyliśmy -Warszawa-Berlin-Praga-Wiedeń-Bratysława-Budapeszt-Zagrzeb-Lublana-Wenecja-Monako-Rzym.

Aby lepiej poznać Rzym zaprosiliśmy na spotkanie panią Urszulę Bajer-nauczyciela historii z ZPO w Wiśniowej, która zaprezentowała dzieciom  zdjęcia  ze swojej podróży do Włoch oraz w sposób niezwykle ciekawy przeprowadziła małą lekcję historii.

Na zakończenie spotkania czekała niespodzianka w postaci  poczęstunku- oczywiście włoskiej PIZZY i SPAGHETTI.

W ramach projektu MUUVIT został zakupiony sprzęt sportowy z którego dzieci będą mogły korzystać podczas zajęć wychowania fizycznego w szkole.

zdjęcia...


Tekst:Paulina Matykiewicz

2013-04-16
SPOTKANIE Z MALARSTWEM I POEZJĄ

W sobotę 13.04.2013 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Myślenicach odbyło się ,,Spotkanie z malarstwem i poezją".

W programie spotkania odbył się wernisaż prac uczestników warsztatów malarskich prowadzonych przez Jana Szczepanika,amatora-malarza oraz prezentacja poezji Łucji Bajer z tomików Milimetr nad ziemią oraz Polną Drogą.


Pani Łucja Bajer jest emerytowaną nauczycielką. Poezją, teatrem oraz muzyką interesowała się już od dzieciństwa.  Na pewnym etapie swojego życia zaczęła pisać wiersze. W 2010 roku ukazał się pierwszy tomik Milimetr nad ziemią a w 2012roku kolejny tomik Polną Drogą.

Od kilku lat wiersze Pani Łucji pojawiają się w Okienku Lirycznym tygodnika Gazeta Myślenicka.

Pan Jan Szczepanik związany jest z gminą Wiśniowa od lat 80-tych XX wieku. Chętnie wykonywał oprawę plastyczną Grobu Bożego na Wielkanoc oraz ołtarzy na Boże Ciało. Pracował także przy odnawianiu polichromii naszego zabytkowego kościoła pw. Świętego Marcina w Wiśniowej. Pan Jan był także aktorem i scenografem Teatralnego Zespołu działającego pod kierownictwem Łucji Bajer.

Od kilku lat  Jan Szczepanik prowadzi warsztaty malarskie, na których przekazuje swoją wiedzę oraz doświadczenie dzieciom i młodzieży z naszej gminy.

Prace uczestników warsztatów wywarły na wszystkich gościach spotkania ogromne wrażenie, a wiersze Pani Łucji wprowadziły dodatkowo wspaniały, niepowtarzalny nastrój i ciepłą atmosferę.

Bardzo serdecznie dziękujemy:
- dzieciom i młodzieży,
- Pani Łucji oraz Panu Janowi,
- Miejskiej Bibliotece Publicznej w Myślenicach,
- Rodzicom za przygotowanie poczęstunku,
- OSP w Lipniku za organizację montażu obrazów oraz dowóz do Myślenic.
zdjęcia...

Tekst:Antonina Obuchowicz


2013-04-02
TĘTNIĄCA ŻYCIEM BIBLIOTEKA W LIPNIKU

Dzięki uczestnictwu w Programie Rozwoju Bibliotek  nasza biblioteka ma możliwość realizacji wraz  z organizacjami pozarządowymi  nowych pomysłów  na  wspólne działania.
Jednym  z takich działań była tygodniowa wizyta w dniach od 11-16 marca 2013 r. „Latających animatorów” i „Latających socjologów” z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”.


Do Filii Bibliotecznej w Lipniku zawitały animatorka i socjolożka kultury, których zadaniem było wsparcie lokalnych liderów w działaniu na rzecz Lipnika.
Zbierali dźwięki, opisywali stare fotografie, tworzyli bloga, gotowali - mieszkańcy Lipnika wzięli udział w cyklu warsztatów zorganizowanych przez bibliotekę we współpracy z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych ę.

Do akcji zaangażowali się zarówno seniorzy (między innymi panie z Koła Gospodyń Wiejskich, pracownicy szkoły, lokalni przedsiębiorcy), jak i młodzież.
Owocami ich wspólnej pracy była wyjątkowa wystawa fotografii z rodzinnych albumów oraz reportaż dźwiękowy ”Skrzypiąca podłoga i zapach kartek” zrobiony przez uczniów.


Zdjęcia zostały wyeksponowane na ścianie domu, w którym niegdyś mieściła się biblioteka. Tematem była historia biblioteki w Lipniku i czytelnictwo. Mieszkańcy wspominali pracującą dwadzieścia lat w bibliotece panią Obajtkową, mówili o historii Lipnika i - co najważniejsze - podkreślali, że biblioteka w Lipniku jest ważną częścią życia kulturalnego ich wsi.


Dzięki  wizycie „Latających”  mieszkańcy Lipnika mogli zrealizować  ciekawe pomysły, a tym samym poczuli się bardziej związani ze swoja społecznością.

zdjęcia...
reportaż dzwiękowy...

Tekst: Animatorka Marta Jasińska

2013-03-21
MUUVIT-RUSZAJ SIĘ I ODKRYWAJ ŚWIAT!!!

W roku 2011 Biblioteka Publiczna Gminy Wiśniowa im. Janiny Czaja przystąpiła do  Programu Rozwoju Bibliotek. Program ten to ogólnopolskie przedsięwzięcie, którego celem jest wzmocnienie potencjału bibliotek publicznych znajdujących się na wsiach i w małych miastach. Dzięki programowi biblioteka mogła przystąpić do projektu: Muuvit - RUSZAJ SIĘ I ODKRYWAJ ŚWIAT.

„Muuvit -Ruszaj się i odkrywaj świat” jest innowacyjnym programem stworzonym z myślą o bibliotekach, które chcą poszerzyć swoją ofertę o nowe rozwiązania.
Realizując projekt „Muuvit - Ruszaj się i odkrywaj świat” mamy możliwość otworzyć swoją bibliotekę na całkowicie nowy obszar, jakim jest zdrowy tryb życia, w tym aktywność fizyczna. Jest to też świetny pretekst, aby promować wykorzystywanie nowych technologii w celach naukowych i rozwojowych.
Program składa się z dwóch elementów:
a) aktywności fizycznej, za którą dzieci zdobywają punkty,
b) możliwości odbywania w bibliotece wirtualnych podróży po świecie, połączonych ze zdobywaniem nowej wiedzy, która jest swoistą nagrodą za aktywność fizyczną.
Warunkiem koniecznym do realizacji projektu na poziomie lokalnym jest nawiązanie współpracy między animatorem pracującym na obiekcie Orlik lub boisku tego typu a bibliotekarzem zatrudnionym w lokalnej bibliotece. Animator zatrudniony na boisku odpowiadać będzie za pierwszy komponent projektu, tj. „Ruszaj się...”, natomiast biblioteka będziesz odpowiadać za drugi komponent pt. „...odkrywaj świat”

Do udziału w projekcie zaprosiliśmy dzieci z klas 1-3 Szkoły Podstawowej. Na spotkaniu 21.03.2013 r . w bibliotece razem ustaliliśmy, że celem podróży dla klas pierwszych(1a i 1b) będzie Rzym. Dla klas drugich(2a i 2b) celem będzie Bruksela, a dla klas trzecich(3a i 3b)- Jerozolima.

Dzieci z wielkim entuzjazmem opowiadały o swoich podróżach w różne zakątki świata oraz o tym jaką formę aktywności preferują. Podczas spotkania widać było u dzieci ogromne zainteresowanie, chęć poznania odległych miast, a także pełną mobilizację aby do celu podróży dotrzeć wcześniej niż koleżanki i koledzy z przeciwnej klasy.

Wszystkim życzymy powodzenia!!!
zdjęcia...


Tekst: Paulina Matykiewicz

2013-02-19
SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELAMI STOWARZYSZENIA BE-20

W ramach projektu ,,Mądrość starszych aspiracją dla młodszych" w bibliotece odbyło się spotkanie uczestników projektu z przedstawicielami Stowarzyszenia BE-20 na czele z prezesem panią Joanną Bobowską-posłanką na Sejm RP VII kadencji.

Podczas spotkania zostały przedstawione założenia programu oraz omawiane były tematy związane z rozwijaniem i propagowaniem różnych form działalności i aktywizacji Seniorów. Atmosfera była bardzo przyjazna. Każdy mógł swobodnie się wypowiedzieć i przedstawić swoje propozycje oraz uwagi.

Seniorzy zgodnie z młodzieżą podkreślili, że są zadowoleni z uczestnictwa w zajęciach i warsztatach organizowanych w bibliotece w ramach projektu. Wzajemna integracja i współpraca dostarczyła im nie tylko wiele radości i satysfakcji, ale była także ciekawym doświadczeniem.
zdjęcia...

Tekst: Paulina Matykiewicz

2013-02-09
WYCIECZKA DO OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNEGO

,,Podczas ferii zimowych dnia 23 stycznia 2013 r. odbyła się wycieczka do Niepołomic i Bochni zorganizowana przez Gminną Bibliotekę Publiczną im. Janiny Czaja w Wiśniowej. Wzieli w niej udział uczniowie należący do Kółka Astronomicznego wraz z opiekunami panią dyrektor biblioteki Antoniną Obuchowicz, panią nauczycielką Elżbietą Konieczną oraz opiekunem kółka panem Marcinem Cikałą.

Wycieczka była fantastyczna. Wszyscy w doskonałych nastrojach wyjechaliśmy rano. Najpierw udaliśmy sie do Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Kazimierza Kordylewskiego w Niepołomicach. Uczestniczyliśmy tam w lekcji astronomii, na której oglądaliśmy filmy o NASA, a na końcu słynne Gangam Style w wersji Nasa Styl.

Po wyjściu z Planetarium pojechaliśmy do Kopalni Soli w Bochni. Po kilku minutach czekania razem z naszą panią przewodnik i jej stażystami byliśmy już na samym dole. Spodziewaliśmy się, że w kopalni będzie tak samo zimno jak na zewnątrz, ale ku naszemu zaskoczeniu było ciepło. Kopalnia Soli w Bochni jest już nieczynna tzn. nie wydobywa się już w niej soli i jest przeznaczona do tylko do zwiedzania.

Chodząc szerokimi korytarzami słuchaliśmy opowieści i oglądaliśmy wyświetlone sceny z życia górników, koni i wszystkich innych, którzy uczestniczyli w życiu kopalni. Widzieliśmy jak zmieniała się tam praca na przestrzeni wieków. Nawet mieliśmy okazję zagrać w piłkę!!!

W kopalni jest dużo jodu i z tego powodu znajduje się w niej ośrodek dla osób, które mają problemy z oddychaniem. Uważam, że pobyt w kopalni soli jest świetna alternatywą dla osób,które nie mogą pojechać nad morze.  Wycieczka była bardzo udana. Zobaczyliśmy wiele interesujących rzeczy, a także wiele się nauczyliśmy. Chcielibyśmy, aby takich wycieczek było więcej."
zdjęcia...

Tekst:Kamila Kus


2013-01-19
DTYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI DZIAŁA JUŻ OD ROKU!!!

W grudniu 2012 r. minął dokładnie rok odkąd rozpoczęły się spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w naszej bibliotece.

Dzieci oraz młodzież bardzo chętnie uczestniczą w dyskusjach i wypowiadają się na temat omawianej lektury.
Podczas 6 grudniowych spotkań zostały omówione następujące książki pt.:
-,,Igor" Barbary Ciwoniuk,
-,,Najwyższa góra świata" Anny Onichimowskiej,
-,,Moja mama i zielonooki potwór" Meg Harper,
-,,Tajemnica klejnotu Nefertiti" Agnieszki Stelmaszyk.
zdjęcia...


2012-12-27
PROJEKT ,,MĄDROŚĆ STARSZYCH ASPIRACJĄ DLA MŁODSZYCH"

Od grudnia 2012 roku biblioteka współuczestniczy w projekcie ,,Mądrość starszych aspiracją dla młodszych”. Projekt ten jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach RZĄDOWEGO PROGRAMU NA RZECZ AKTYWNOŚCI SPOŁECZNEJ OSÓB STARSZYCH (ASOS), realizowanego przez Stowarzyszenie BE-20 z siedzibą w Raciechowicach.

W ramach tego projektu w czytelni biblioteki odbywał się kurs komputerowy dla  20 osób z naszej gminy, które uczestniczą w projekcie.

W sobotę 15.12.2012 roku została zorganizowana wycieczka do Zakopanego. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Ludźmierza. Miejscowość ta kojarzy nam się z cudowną figurą Matki Boskiej "Gaździny i Królowej Podhala". Kult Maryjny trwa tam od niepamiętnych czasów. Figura słynąca z niezliczonych łask przyciąga tłumy pielgrzymów. Historycy określili, iż cudowna figura Matki Boskiej Ludźmierskiej powstała około roku 1400.

Następnie odwiedziliśmy Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. Historia sanktuarium ma swój początek w 1946 roku. W dowód wdzięczności za uratowanie życia Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II wybudowano na Krzeptówkach w latach 1987-1992   Kościół Matki Bożej Fatimskiej.Co roku sanktuarium na zakopiańskich Krzeptówkach odwiedza ok. 2 mln turystów.

Na  Olczy zwiedziliśmy  przepięknie wkomponowane  w tatrzański krajobraz Sanktuarium Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik.
Podczas naszej wycieczki nie mogło zabraknąć oczywiście spaceru po Krupówkach.

Jak wszyscy stwierdziliśmy- o  każdej porze roku Zakopane wygląda pięknie, jednak zimą ma swój  szczególny, magiczny urok.
zdjęcia...

Tekst: Paulina Matykiewicz

PODSUMOWANIE PROJEKTU ,,OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA"

4x3- prosta sprawa! Projekt: ,,Ocalić od zapomnienia" był realizowany w bibliotece od września do 26 listopada 2012 roku.

Projekt miał na celu propagowanie oraz dokumentowanie efektów polsko-niemieckich spotkań młodzieży w zakresie wymiany szkolnej i pozaszkolnej, wspieranych finansowo przez Polsko-niemiecką Współpracę Młodzieży z udziałem uczestników Gminy Wiśniowa.

Głównymi celami wymiany szkolnej było wychowanie i edukacja międzykulturowa, dialog, burzenie przesądów i stereotypów, budowanie otwartości i tolerancji, popularyzacja wiedzy o własnym regionie oraz edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Dnia 26 listopada 2012 r.  w czytelni biblioteki odbyło się uroczyste podsumowanie projektu. Młodzież z ZPO w Wiśniowej z tej okazji przygotowała prezentacje multimedialne, w których zawarte zostały informacje oraz ciekawostki dotyczące zarówno Polski i Niemiec.

Uczestnicy spotkania mogli zapoznać sie także z fotogalerią, posłuchać regionalnych piosenek wykonywanych przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich oraz skosztować wyśmienitych, tradycyjnych potraw przygotowanych przez panią Urszulę Moryc.
zdjęcia...


Tekst:Paulina Matykiewicz

KOLEJNE ZAJĘCIA Z ILUSTRATOREM

W czytelni naszej biblioteki 7.11.2012 r. odbyło się kolejne spotkanie z panm Grzegorzem Wojtasikiem-ilustratorem książek.
Tym razem zostały zaposzone dzieci z klasy 3 szkoły podstawowej, a tematem zajęć były rośliny oraz grzyby.

Okazało się, że dzieci bardzo dobrze znają się na grzybach i nie miały żadnych problemów z rozpoznaniem ich na ilustracjach. Podkreśliły, że bardzo lubią rodzinne wycieczki do lasu na wspólne grzybobrania.
zdjęcia...

  
Tekst:Paulina Matykiewicz

WIZYTA PIERWSZOKLASISTÓW

Dnia 26 października uczniowie z klas pierwszych szkoły podstawowej w Wiśniowej wraz z wychowawcami  odwiedzili naszą bibliotekę. Dla wielu z nich było to pierwsze spotkanie z książką w tym miejscu. Ale byli i tacy, którzy są już do biblioteki zapisani i często ją odwiedzają.

Uczniowie zostali oprowadzeni po bibliotece, a także dowiedzieli się jakie są zasady wypożyczania książek, czasopism oraz korzystania z czytelni i Internetu.

W czytelni na pierwszaków czekał pan Stanisław Polak-mieszkaniec gminy Wiśniowa, który przybliżył dzieciom postać patronki biblioteki pani Janiny Czaja oraz opowiadał o tym jak to było dawniej. Na zakończenie spotkania wszyscy udali się na cmentarz, aby złożyć kwiaty i zapalić znicze na grobie pani Janiny.

Pierwszoklasiści zapowiedzieli częste wizyty w bibliotece, obiecali, że będą czytać książki aby móc się lepiej rozwijać. Wszystkie dzieci otrzymały kolorowe zakładki do książek oraz cukiereczki.
zdjęcia...


Tekst: Paulina Matykiewicz


CYKL SPOTKAŃ Z ILUSTRATOREM KSIĄŻEK

W dniu 23.10.2012 r. biblioteka zorganizowała spotkanie dla uczniów z drugiej klasy szkoły podstawowej w Wiśniowej z panem Grzegorzem Wojtasikiem-ilustratorem książek i czasopism.

Pan Grzegorz jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w
Krakowie, współpracuje z wydawnictwami National Geographic, Aksjomat, Albatros, Multico, Nowa Era, Opres, czasopismem Abecadło oraz Instytutem Botaniki PAN, Instytutem Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN,a także Instytutem Zoologii UJ.

Pan Ilustrator przybliżył dzieciom warsztat ilustratora książki oraz drogę ilustracji od artysty do wydawnictwa, a także pokazał swoje piękne prace. Podkreślił, że od zawsze drzemała w nim wielka chęć rysowania i ta wielka pasja przerodziła się w wykonywany zawód.
Uczniowie byli zachwyceni pracami pana Grzegorza i z wielką chęcią  zamienili się w  artystów tworząc własne ilustracje ulubionych zwierzątek. Pan Grzegorz chętnie udzielał wskazówek, a także zaproponował aby każde dziecko do swojej ilustracji ułożyło krótki wierszyk tak aby później po złączeniu wszystkich ilustracji powstała książka.

Spotkanie było doskonałą lekcją na której dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek, a także mogły spróbować własnych sił w tworzeniu książki.
zdjęcia...


Tekst: Paulina Matykiewicz


2012-10-18
BIBLIOTEKA WŚRÓD FINALISTÓW II RUNDY PROGRAMU ROZWOJU BIBLIOTEK

W roku 2011 Biblioteka Publiczna Gminy Wiśniowa im. Janiny Czaja przystąpiła do  Programu Rozwoju Bibliotek. Program ten to ogólnopolskie przedsięwzięcie, którego celem jest wzmocnienie potencjału bibliotek publicznych znajdujących się na wsiach i w małych miastach. Dzięki programowi aktywne biblioteki ułatwią mieszkańcom pełne uczestnictwo w życiu społecznym i gospodarczym.  

Program Rozwoju Bibliotek, w celu zapewnienia różnorodnego i długofalowego wsparcia, proponuje bibliotekom dodatkowe możliwości zdobycia doświadczenia oraz dzielenia się wiedzą.
Pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Wiśniowej zakończyli udział w szkoleniach Programu Rozwoju Bibliotek. Cykl pięciu dwudniowych szkoleń zakończyło przyznanie certyfikatów oraz wypracowanie misji, wizji i Planu Rozwoju Biblioteki. Biblioteka w ramach projektu otrzymała 2 aparaty fotograficzne. Po zakończeniu szkoleń głównych pracownicy będą mogli brać udział w konferencjach specjalistycznych i starać się o dodatkowe granty na konkretne działania promujące bibliotekę i czytelnictwo w społeczności lokalnej.
Gminna  Biblioteka  w Wiśniowej napisała plan rozwoju oraz uzyskała akceptację trenera CAL co dało możliwość ubiegania  się o oferty organizacji pozarządowych za pomocą formularza on-line dostępnego w Wirtualnym Segregatorze. Te działania przyniosły zamierzone skutki, gdyż przedstawione wnioski znalazły akceptację. Są to następujące projekty.

Pierwszy projekt : LATAJĄCY ANIMATORZY I LATAJĄCY SOCJOLOGOWIE  

W ramach projektu Latający Animatorzy Kultury i Latający Socjologowie przyjadą do biblioteki z wizytą na 3-6 dni. W trakcie swojego pobytu wspólnie z bibliotekarzami przeprowadzą działania społeczno-kulturalne np. spotkania sąsiedzkie, warsztaty fotograficzne, akcje plastyczne, działania teatralne, czy krótkie akcje badawcze. Każda biblioteka będzie mogła skorzystać ze wsparcia zarówno animatora, jak i socjologa lub tylko jednego z nich – w zależności od potrzeb.                                
Biblioteka nie ponosi żadnych kosztów w związku z wizytą „Latających”. Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę" zapewnia środki na transport, zakwaterowanie i wyżywienie animatora lub socjologa podczas wizyty. Towarzystwo zapewnia również środki na zakup podstawowych materiałów warsztatowych.
Działania mogą być skierowane do różnych grup, z którymi współpracuje biblioteka (dzieci, młodzież, dorośli, seniorzy). Warsztaty prowadzone przez „Latających” mogą również pomóc dotrzeć do osób, które jeszcze nie korzystają z oferty biblioteki. Możliwe jest też zorganizowanie warsztatów dla pracowników i współpracowników biblioteki.

Drugi projekt: Muuvit - RUSZAJ SIĘ I ODKRYWAJ ŚWIAT

„Muuvit -Ruszaj się i odkrywaj świat” jest innowacyjnym programem stworzonym z myślą o bibliotekach, które chcą poszerzyć swoją ofertę o nowe rozwiązania.
Realizując projekt „Muuvit - Ruszaj się i odkrywaj świat” mamy możliwość otworzyć swoją bibliotekę na całkowicie nowy obszar, jakim jest zdrowy tryb życia, w tym aktywność fizyczna. Jest to też świetny pretekst, aby promować wykorzystywanie nowych technologii w celach naukowych i rozwojowych.
Program składa się z dwóch elementów:
a) aktywności fizycznej, za którą dzieci zdobywają punkty,
b) możliwości odbywania w bibliotece wirtualnych podróży po świecie, połączonych ze zdobywaniem nowej wiedzy, która jest swoistą nagrodą za aktywność fizyczną.
Warunkiem koniecznym do realizacji projektu na poziomie lokalnym jest nawiązanie współpracy między animatorem pracującym na obiekcie Orlik lub boisku tego typu a bibliotekarzem zatrudnionym w lokalnej bibliotece. Animator zatrudniony na boisku odpowiadać będzie za pierwszy komponent projektu, tj. „Ruszaj się...”, natomiast biblioteka będziesz odpowiadać za drugi komponent pt. „...odkrywaj świat”
Projekty powinny być zrealizowane od 1 stycznia do 30 czerwca 2013 r. i trwać od 3 do 6 miesięcy.

2012-10-02
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OSÓB STARSZYCH

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych jest świętem obchodzonym corocznie 1 października, a zostało ustanowione 14 grudnia 1990 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

Również w naszej bibliotece odbyło się spotkanie dla Seniorów przy ciastku i herbatce. Młodzież z gimnazjum wraz z opiekunką panią Elżbietą Konieczną przygotowała występ arystyczny oraz prezentacje multimedialną na której zostały przedstawione stare fotografie pochodzące głównie ze zbiorów indywidualnych mieszkiańców gminy. Była to doskonała okazja do wspomnnień, a także trening pamięciowy, gdyż  seniorzy z wielkim entuzjazmem i chęcią rozpoznawali osoby na zdjęciach.

Dla młodzieży to spotkanie było również bardzo istotne, gdyż mogli oni zobaczyć jak wyglądała Wiśniowa i jej okolice kiedyś,  a także jak prezentowali się ludzie przy różnych okolicznościach np. na ślubie.  
zdjęcia...


KOMPUTEROWY KURS ANGIELSKIEGO W BIBLIOTECE
Biblioteka  zaprasza wszystkich chętnych na bezpłatny komputerowy kurs języka angielskiego dla dorosłych angielski123.pl. Kurs jest przeznaczony dla osób, które dopiero zaczynają uczyć się angielskiego lub znają jego podstawy.
więcej...2012-09-20
SPOTKANIE Z POEZJĄ JESIENNĄ

W dniu 19.09.2012 r. na placu przy Zespole Szkół w Lipniku odbyło się spotkanie zorganizowane przez panią Annę Spytek, poświęcone poezji o tematyce jesiennej. Wybrano utwory pokazujące piękno i uroki jesieni, które wprawiły wszystkich w  nastrój zadumy oraz refleksji nad nadchodzącą porą roku.
Na wspólne czytanie wierszy wśród osób zaproszonych była także nasza lokalna poetka  pani Łucja Bajer, dyrektor biblioteki publicznej pani Antonina Obuchowicz oraz kierownik filli bibliotecznej pani Stanisława Bydłoń.

W czasie spotkania wiersze były czytane na przemian przez dzieci i młodzież oraz przybyłych gości. Pani Łucja zaprezentowała kilka wierszy ze swojego nowego tomiku, który zostanie wydany prawdopodobnie pod koniec tego roku.

Dla uczniów było to wyjątkowe spotkanie o niezwykłym znaczeniu, gdyż mogli usłyszeć poezję z ust samego jej autora.


Fotografie: Antonina Obuchowicz
Tekst: Paulina Matykiewicz

DZIAŁALNOŚĆ KÓŁKA ASTRONOMICZNEGO

Jesienią 2011 roku rozpoczęła się działalność kółka Astronomicznego, zorganizowana przez Bibliotekę Publiczną im. Janiny Czaja. Opiekunem kółka jest Pan Marcin Cikała ,który jest także pierwszym kierownikiem odbudowanego Obserwatorium Astronomicznego na Lubomirze. Miejscem spotkań kółka astronomicznego jest czytelnia w bibliotece.

Zajęcia odbywają się co dwa tygodnie. Na zajęciach uczymy się podstaw astronomii. Na początku poznaliśmy kulistą budowę Słońca i zasadę jego działania. Poznając budowę atomu dowiedzieliśmy się w jaki sposób Słońce produkuje energie w swoim wnętrzu i jak transportuje ją na zewnątrz . Opisaliśmy wszystkie części składowe Słońca i dowiedzieliśmy jakie panują w nich warunki.
więcej...


Strona
< < < 1 2 3

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego