Przejdź do treści

Menu główne:

Rok 2015

Wydarzenia
2015-12-15  SPOTKANIE KLUBU MAM

We wtorek 15.12.2015 r. po raz kolejny spotkały się maluszki i ich mamy z Wiśniowskiego Klubu Mam. Dużą wagę przykładamy do tego, by dzieci przyzwyczajały się do odwiedzania naszej biblioteki od najmłodszych lat. Tematem dyskusji moderowanej przez Panią psycholog Anetę Mosięzny były zagadnienia poruszone w książce A. Faber i M. Elaine "Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły". Uczestniczki spotkania przeprowadziły ćwiczenia, dzieliły się swoimi doświadczeniami.
Serdecznie dziękujemy Pani psycholog A. Mosiężny oraz założycielce i inicjatorce Wiśniowskiego Kllubu Mam Pani Natalii Maj.
SPOTKANIEA DYSKUSYJNYCH KLUBÓW KSIĄŻKI

Odbyły się kolejne spotkania Dyskusyjnych Klubów Książki. Z przyjemnością informujemy, że dołączyły do nas dzieci z klas czwartych Szkoły Posdstawowej w Wiśniowej. Chociaż grupa osób, która przeczytała książkę "Duch starej kamienicy" A. Onichimowskiej nie przekraczała kilunastu osób (w każdej klasie), udział w dyskusji wzięły prawie wszystkie dzieci, ponieważ urzekł ich główny bohater książki. "Najwyższa góra świata" A. Onichimowskiej również wzbudziła u młodych czytelników niebywałe zainteresowanie. Dzieci opowiadały o swoich "najwyższych górach" w dotychczasowym życiu. Dzięi działalności DKK autorka obydwu książekodwiedziła w 2012 roku naszą miejscowość.
Ciekawe spotkania odbyły się w grupach uczniów z gimnazjum. Jak zawsze, ogromnym zainteresowaniem cieszyły się książki M. Musierowicz. Młodzież dyskutowała o bohaterach "Żaby" (t. 16) i "Wnuczki do orzechów" (t. 20) . Na prośbę aktywnych czytelników z gimnazjum omówiliśmy jeszcze dwie ksiązki: "Zakochaj się mamo" M. Fox oraz "Dziesięć stron świata" A. Onichimowskiej.
WYSTAWA OBRAZÓW EDWARDA DUDY

Naszą bibliotekę odwiedzają często grupy dzieci i młodzieży ze szkół gminy. Niedawno odwiedziła nas grupa młodzieży z Lipnika oraz uczniowie klas 1 - 3 ze Szkoły Podstawowej w Wiśniowej. Celem wizyty było zwiedzanie wystawy niepowtarzalnych obrazów p. Edwarda Dudy. Pomysłami wspaniałego artysty zachwyca się również sporo dorosłych osób.
ŚWIĄTECZNY KIERMASZ

Biblioteka ponownie wspierała przygotowania do świątecznego kiermaszu Stowarzyszenia Hospicyjnego w Wiśniowej "Bądźmy Razem".
Niedzielny kiermasz należy uznać za udany, pomimo niesprzyjającej pogody.
2015-11-17  SPOTKANIE KLUBU MAM

W dniu 17.11.2015 r. odbyło się kolejne spotkanie Klubu  Mam. Wzięła w nim udział p. Aneta Mosiężny - psycholog, pedagog, pracownik Ośrodka Interwencji Kryzysowej i Poradnictwa w Myślenicach, psycholog dziecięcy w Gabinecie Dobrej Psychoterapii "BUSOLA", Tematem rozmowy były sprawy rozwoju dwulatków, między innymi był omawiany bunt 2 - latków. Pani psycholog poradziła mamom jak radzić sobie w takich sytuacjach.
2015-11-10   PRZEDSZKOLAKI W NASZEJ BIBLIOTECE

W dniu 10.11.2015 naszą bibliotekę odwiedziła grupa dzieci z Przedszkola Samorządowego w Wiśniowej. Tematem kolejnego spotkania była przyroda w jesieni. Dzieci opowiadały o tym, jak zmienia się przyroda w jesieni, potem słuchały z uwagą wierszy o mżawce, o chmurach, o mgle. Następnie swoje wizje o jesieni dzieci przedstawiły na papierze. Powstały piękne rysunki, które można teraz oglądać na wystawie w bibliotece. Serdecznie zapraszamy do oglądania rysunków dzieci!
2015-11-04   OGŁOSZENIE WYNIKÓW KONKURSU

4 listopada w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Janiny Czaja w Wiśniowej zostały ogłoszone wyniki konkursu "Recenzja wybranego spektaklu z Festiwalu Teatrów Wiejskich - Wiśniowa 2015", który odbył się w dniach 1- - 21.10.2015 w Wiśniowej. Organizatorem konkursu był GOKiS Wiśniowa. Dzieci i młodzież przedstawiły 25 prac do konkursu. Gratulujemy laureatom i wszystkim uczestnikom! Więcej informacji na stronie internetowej GOKiS.
2015-10-29   PATRONKA NASZEJ BIBLIOTEKI-JANINA CZAJA

Dnia 28 i 29 października 2015 roku uczniowie z klas pierwszych szkoły podstawowej w Wiśniowej wraz z wychowawcami  odwiedzili naszą bibliotekę.

Podczas wizyty uczniów została przeprowadzona lekcja biblioteczna dotycząca zasad wypożyczania książek, czasopism oraz korzystania z czytelni i Internetu. Dzieci zostały oprowadzone po bibliotece, zapoznanały się z układem księgozbioru oraz zadeklarowały chęć wypożyczania książek i odwiedzania biblioteki.

więcej...
2015-10-24  SPOTKANIE ZE ZBIGNIEWEM MASTERNAKIEM

23 października 2015 roku w bibliotece odbyło sie spotkanie z okazji Dnia Seniora.

Dzień ten obchodzony jest zarówno na poziomie globalnym jak i lokalnym: 1 października- Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, 20 listopada- Ogólnopolski Dzień Seniora oraz 20 października- Europejski Dzień Seniora.

Wszystkie daty mają jednak wspólny cel, aby kształtować społeczne postrzeganie osób starszych oraz podejmować wszelkie działania mające na celu zapewnienie im godnego życia.
więcej...
2015-10-16  WYSTAWA OBRAZÓW EDWARDA DUDY

15.10.2015 r. o godzinie 16.00 w bibliotece odbył się wernisaż obrazów Edwarda Dudy, który w swojej twórczości wykorzystuje naturalne materiały takie jak kora, deska, kamień itp.

Edward Duda jest krakowskim artystą-samoukiem. Swoje obrazy tworzy od 2009 r. i regularnie wystawia m. in. w:
-Siedzibie Agencji Artystycznej „Adalex” w Krakowie,
-osiedlowym Klubie Kultury „Wróblowice" w Krakowie,
-Podgórskiej Bibliotece Publicznej w Krakowie.
więcej...
2015-09-30 POEZJA JESIENNA DLA PRZEDSZKOLAKÓW

29 września 2015 r. w bibliotece odbyło się spotkanie z poezją jesienną dla przedszkolaków.

Dzieci z Przedszkola Samorządowego w Wiśniowej  chętnie opowiadały o zmianach zachodzących w przyrodzie, które zaobserwowałay podczas spacerów oraz rodzinnych grzybobrań.
więcej...
2015-09-08   AKCJA NARODOWE CZYTANIE5 września 2015 roku nasza biblioteka wzięła udział w  4. edycji ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, podczas której czytaliśmy powieść  społeczno-obyczajową Bolesława Prusa „Lalka”.

Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.
więcej...

2015-08-22  SPOTKANIE PODSUMOWUJĄCE PODRÓŻ DO MIEJSCA PAMIĘCI

19 sierpnia  2015r. w  Gminnej Bibliotece  Publicznej im. Janiny Czaja w Wiśniowej odbyło się spotkanie  podsumowujące   podróż do miejsca pamięci : KZ Gedenkstätte Bergen-Belsen.

Na spotkaniu uczestnicy projektu prezentowali efekty pracy w miejscu pamięci Bergen Belsen  - w miejscu zbrodni  będącym obecnie   reliktem, pomnikiem i nośnikiem  pamięci wywołującym określone wyobrażenia, wrażenia i odczucia, które mogą być bodźcem do przeżywania i aktywnego poznawania przeszłości.

więcej...
2015-08-21  SPOTKANIE PRZYGOTOWAWCZE PODRÓŻY DO MIEJSCA PAMIĘCI

26 czerwca 2015 r. w  Gminnej Bibliotece  Publicznej im. Janiny Czaja w Wiśniowej odbyło się spotkanie przygotowawcze  uczestników podróży do miejsca pamięci : KZ Gedenkstätte Bergen-Belsen- ,, Śladami miejsc pamięci w Niemczech”.

Projekt uzyskał wsparcie finansowe PNWM  i będzie realizowany :23.07.2015 – 30..07.2015 / Niemcy.
Projekt  będzie realizowało 30 uczestników oraz 5- ciu nauczycieli.
Skorzystaliśmy z oferty pedagogicznej Miejsca Pamięci KZ-Gedenkstätte  Bergen - Belsen (Pädagogisches Zentrum der Gedenkstätte Bergen-Belsen ).

więcej...

2015-06-16
WERNISAŻ PRAC MALARSKICH

13.06.2015 r. w czytelni biblioteki odbył się wernisaż prac malarskich dzieci uczęszczających na warsztaty  prowadzone przez artystę amatora pana Jana Szczepanika.

Po oficjalnym otwarciu wystawy młodzi artyści zaprezentowali  piękne obrazy oraz opowiedzieli o swojej pasji. Na wszystkich czekał także słodki poczęstunek.


Zgromadzeni goście mogli podziwiać obrazy olejne o róznorodnej tematyce: krajobrazy,kwiaty,zwierzęta oraz martwą naturę.

Ekspozycja wystawy oraz głosowanie na najpiękniejszy,najbardziej wyjątkowy obraz potrwa w bibliotece do dnia 13.07.2015 r. Dla autorów zwycięskich prac zostaną przygotowane dyplomy oraz nagrody.

Zapraszamy do odwiedzenia biblioteki i zagłosowania na najlepszy obraz :)

Tekst i fotografie:Paulina Matykiewicz

2015-06-25

SPOTKANIE AUTORSKIE Z BARBARĄ KOSMOWSKĄ

W dniu 2
0.05.2015 r. w ZPO w Wiśniowej o godz.9.00 i 10.30 odbyły się spotkania z Barbarą Kosmowską, która jest znaną autorką  książek dla młodzieży i dla dorosłych.

Spotkani
a zostały zorganizowane dzięki działalności Dyskusyjnych Klubów Książki(DKK) w naszej bibliotece.

DKK powstały w 2007 roku w ramach programu Instytutu Książki, a w Gminnej Bibliotece Publicznej im.Janiny Czaja spotkania na których dzieci i młodzież dyskutują o wybranej książce trwają już od 2011 r.

Pani Barbara
Kosmowska podczas spotkania zaprezentowała swoją twórczość oraz  odpowiadała na pytania młodych czytelników.

Po zakończeniu spotkania Autorka chętnie rozdawała pamiątkowe autografy.

Fotografie:Antonina Obuchowicz

W dniu 20.05.2015 r. w ZPO w Wiśniowej o godz.9.00 i 10.30 odbyły się spotkania z Barbarą Kosmowską, która jest znaną autorką  książek dla młodzieży i dla dorosłych.

Spotkania zostały zorganizowane dzięki działalności Dyskusyjnych Klubów Książki(DKK) w naszej bibliotece.


DKK powstały w 2007 roku w ramach programu Instytutu Książki, a w
Gminnej Bibliotece Publicznej im.Janiny Czaja spotkania na których dzieci i młodzież dyskutują o wybranej książce trwają już od 2011 r.
więcej...

2015-05-12
NOC W BIBLIOTECE-WYSTAWA DAWNYCH RADIOODBIORNIKÓW


Akcja NOC BIBLIOTEK jest wzorowana na NOCY MUZEÓW, które to udostępniają nieodpłatnie swoje eksponaty w czasie jednej wybranej nocy na terenie całego kraju. W bibliotece jednak niewiele jest eksponatów, więc i NOC BIBLIOTEK jest zupełnie inna. Biblioteka to miejsce spotkań – to miejsce komunikacji społecznej, dostępu do wiedzy, informacji, kultury, edukacji; to miejsce dla każdego.

W piątek  8 maja 2015 r. o godz. 19.00 w Gminnej Bibliotece Publicznej  im. Janiny Czaja w Wiśniowej w ramach akcji NOC BIBLIOTEK została zorganizowana wystawa dawnych radioodbiorników z prywatnej kolekcji pana Ryszarda Dulskiego.


Ryszard Dulski prawie całe swoje życie zawodowe poświęcił elektronice i radiotechnice. W swoim mieszkaniu zgromadził ponad sto egzemplarzy odbiorników liczących od 50. do nawet 90. lat, ale jest to tylko część całej kolekcji. Inne znajdują się  w Muzeum Historii Techniki przy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz w Muzeum Dźwięku i Fonografii w Niepołomicach.

Podczas piątkowego spotkania pan Ryszard Dulski przedstawił bardzo ciekawą prezentację dotyczącą radioodbiorników oraz zapoznał zgromadzonych z poszczególnymi modelami swojej kolekcji.


Tekst i fotografie:Paulina Matykiewicz

Akcja NOC BIBLIOTEK jest wzorowana na NOCY MUZEÓW, które to udostępniają nieodpłatnie swoje eksponaty w czasie jednej wybranej nocy na terenie całego kraju. W bibliotece jednak niewiele jest eksponatów, więc i NOC BIBLIOTEK jest zupełnie inna. Biblioteka to miejsce spotkań – to miejsce komunikacji społecznej, dostępu do wiedzy, informacji, kultury, edukacji; to miejsce dla każdego.

W piątek  
8 maja 2015 r. o godz. 19.00 w Gminnej Bibliotece Publicznej  im. Janiny Czaja w Wiśniowej w ramach akcji NOC BIBLIOTEK została zorganizowana wystawa dawnych radioodbiorników z prywatnej kolekcji pana Ryszarda Dulskiego.
więcej...

2015-04-28
WIZYTA GOŚCI Z UKRAINY

24 kwietnia 2015 roku Gmina Wiśniowa gościła przedstawicieli Rady Miejskiej oraz ekonomistów ukraińskiego miasta Biała Cerkiew. Wśród gości z Ukrainy byli także likwidatorzy Czarnobyla.

Głónym celem odwiedzin była chęć zapoznania się z systemem oraz działaniem samorządu lokalnego wobec perspektywy reformy samorządowej na Ukrainie.

Prezentacja multimedialna Gminy Wiśniowa odbyła się w czytelni biblioteki, a następnie zgromadzeni mogli zobaczyć niektóre uroki naszej gminy osobiście.

2015-04-28
MAŁOPOLSKIE DNI KSIĄŻKI

Pomysł organizacji Małopolskich Dni Książki "Książka i Róża" pochodzi z Hiszpanii, skąd do Małopolski został przeniesiony w 2002 roku. W Hiszpanii od 1930 roku Dzień Książki jest oficjalnym świętem, a od 1964 roku jest obchodzony we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. W 1995 roku UNESCO ogłosiła 23 kwietnia Międzynarodowym Dniem Książki i Praw Autorskich(...).

Pierwsza edycja Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża” odbyła się 21-23 czerwca 2002 r. Pomysł, aby w trakcie trwania „Ksiązki i Róży”, księgarnie obniżyły ceny książek o 10% a do każdej zakupionej książki dołączyły różę, okazał się bardzo dobrym sposobem promocji książki i czytelnictwa. Projekt przypomina, że książka może być pięknym podarunkiem. Co roku w Małopolskich Dniach Książki bierze udział kilkadziesiąt księgarni z całej Małopolski. Organizowane są także imprezy towarzyszące związane z promocją czytelnictwa, promocją autorów, nowości wydawniczych, wystawy.

Ideą nadrzędną Małopolskich Dni Książki "Książka i Róża" jest rozwój czytelnictwa w regionie oraz zachęcenie mieszkańców do odwiedzania księgarń. Z badań statystycznych wynika bowiem, iż prawie połowa Polaków nie czytuje książek, a ponad połowa ich nie kupuje. Inicjatywa krakowskiego oddziału Polskiej Izby Książki oraz Województwa Małopolskiego ma za zadanie zmienić tę smutną statystykę w naszym regionie. W Małopolsce mieszka wielu wybitnych pisarzy, poetów, literatów; działają tu prężne wydawnictwa, księgarnie i hurtownie książek, dysponujące olbrzymim potencjałem intelektualnym i organizacyjnym. Akcja "Książka i Róża" ma stać się w zamyśle organizatorów wielkim świętem wszystkich, którym losy książki są szczególnie ważne, od twórców po czytelników. Planujemy, aby ta impreza odbywała się co roku i aby z roku na rok uczestniczyło w niej coraz więcej osób, nawet z najdalszych zakątków Małopolski.

Źródło:http://www.ksiazkairoza.pl/informacje

Nasza biblioteka również przyłączyła się do tego projektu i przygotowała dla Czytelników wspaniałe książki oraz przepiękne róże bibułowe. Kwiaty zostały wykonane przez panią Elżbietę Konieczną oraz młodzież z ZPO w Wiśniowej.

2015-04-16
DYSKUTUJEMY O KSIĄŻKACH

W miesiącu marcu i kwietniu w bibliotece oraz w ZPO w Wiśniowej odbyły się spotkania  Dyskusyjnych Klubów Książki.

Dzieci i młodzież z poszczególnych klas tym razem dyskutowały o następujących lekturach:

-Nowe przygody Mikołajka /Sempe Jean-Jacques, Goscinny Rene/-kl.4a,b
-Świat do góy nogami /Beata Ostrowicka/-kl.1a gimnazjum
-Wnuczka do orzechów /Małagorzata Musierowicz/kl.1b gimnazjum
-Brulion Bebe /Małgorzata Musierowicz/kl. 2a,b gimnazjum
-Genetyczna samotność/Agnieszka Olszanowska/-kl.6b


Na każdym
ze spotkań klubowicze dzielili się swoimi odczuciami, opowiadali i wymieniali poglądy na temat przeczytanych książek.

Takie dyskusje są potrzebne i w znaczący sposób promują czytelnictwo oraz uświadamiają młodym ludziom,że książka jest bardzo dobrym i pożytecznym sposobem na wykorzystanie wolnego czasu.
Dyskusja nad książką z innymi czytelnikami umożliwia poszerzenie horyzontów oraz kształtuje u każdego  zdolność wyrażania niezależnej opinii.
Tekst:Paulina Matykiewicz


Fotografie:Antonina Obuchowicz

2015-03-12
WSPIERAM TO! LUBIĘ TO!

Od marca 2015 r. biblioteka uczestniczy w projekcie BE-20 Przedsiębiorczość społeczna. Wspieram To! Lubię To! Zadanie to realizowane jest w ramach Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020. Priorytetem działania jest aktywizacja społeczeństwa i rozwój przedsiębiorczości społecznej.

Zajęcia które odbywają się w bibliotece mają na celu odbudowanie i podtrzymanie u uczestników umiejętności uczestniczenia w życiu społeczności lokalnej i pełnienia ról społecznych w miejscu pracy, zamieszkania lub pobytu.

Tematyka zajęć:
- zasady komunikacji interpersonalnej,
- umiejętność radzenia sobie ze stresem i przezwyciężania problemów życiowych, konstruktywność działań w sytuacjach trudnych,
- wzmacnianie samooceny i poczucia własnej wartości, świadomość własnej wartości jako elementarnej jednostki społeczeństwa,
- wzrost otwartości, usprawnienie relacji interpersonalnych,
- trening umiejętności społecznych,
- kształtowanie aktywnej i odpowiedzialnej postawy życiowej.

W poniedziałek 9.03.2015 r. w bibliotece odbyło sie pierwsze spotkanie z psychologiem w którym wzięli udział Czytelnicy Gminnej Biblioteki oraz przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich z Węglówki.

Na początku zajęć każdy uczestnik przedstawił swoje oczekiwania w kwestiach projektu, a potem to godziny upłynęły bardzo szybko i ciekawie, gdyż wszyscy z wielkim zaangażowaniem próbowali rozwiązać problem opisany przez psychologa.

Kolejne ciekawe zajęcia, których oczekujemy z niecierpliwością już w następny poniedziałek!

fot. Antonina Obuchowicz

2015-01-23
POEZJA PRZY CHOINCE

22 stycznia 2015 roku w bibliotece ocbyło się spotkanie z poetką panią Łucją Bajer. W bardzo miłej atmosferze przy choince pani Łucja zaprezentowała swoje wiersze z tomiku ,,Milimetr nad ziemią", ,,Polną drogą", a także utwory z najnowszego tomiku ,,Ku światłu" wydanego w listopadzie 2014 roku.

Na wstępie wszyscy zebrani mogli się zapoznać z życiem i twórczością pani Łucji dzięki prezentacji multimedialnej przygotowanej przez młodzież z gimnazjum w Wiśniowej.

P
ani Łucja spotkanie podzieliła na kilka tematów rozważań, ponieważ dla niej każdy wiersz jest opowieścią o tym wszystkim, co można przeżyć czy zaobserwować. Podczas recytacji wierszy panował niezwyły nastrój. Osoby zaproszone z wielką uwagą i skupieniem słuchały wspaniałych wierszy Poetki nagradzając ją gromkimi brawami.

Na zakończenie spotkania Pani Łucja obdarowała wszystkich zgromadzonych tomikiem wierszy ,,Ku światłu".

Serdecznie gratulujemy pani Łucji życząc  jej dalszych sukcesów i  tego aby w najbliższym czasie powstał kolejny, niezwykły tomik wierszy.


zdjęcia...

Tekst:Biblioteka

2015-01-02
,,PRZYRODA POD LUPĄ" to nowa inicjatywa w Glichowie

Zima za oknami, natura zapakowana niczym prezent w bieluśki śnieg. Od stycznia jednak edukacja przyrodnicza ruszy żwawo. Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Glichów i Okolic pozyskało na kolejny projekt środki w ramach konkursu grantowego Fundacji BGK im. Jana Kantego Steczkowskiego  „Na dobry początek”.

Partnerami współtworzącymi działania projektu są rodzice, nauczyciele szkoły i przedszkola oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Wiśniowej i wolontariusze skupieni wokół Stowarzyszenia.

Dzięki działaniom skierowanym do dzieci w wieku od 2 do 8 roku życia będą one mogły korzystać do końca czerwca 2015r. z wielu dodatkowych zajęć o tematyce przyrodniczo-ekologicznej.

Dzieci wezmą udział w spotkaniach z ciekawymi ludźmi i poznają zawody związane z przyrodą, będą uczestniczyć w konkursach, organizować wystawy i promować swoją twórczość, wspólnie rozwijać pasje czytelnicze.

Planowane są prace ogrodnicze, ekologiczne, eksperymenty i badania naukowe. Projekt "Przyroda pod lupą" będzie przygodą nie tylko dla najmłodszych, ale i ich rodziców, opiekunów oraz każdego, kto lubi aktywny kontakt z naturą.

Jednym z trwałych rezultatów będzie stworzenie w Glichowie bezpiecznego i przyjaznego miejsca do zajęć i rekreacji w terenie. Placówka wdroży program rozwojowy oparty na innowacyjnej formie kształcenia, podnosząc jakość i atrakcyjność nauczania oraz zapewniając warunki do wszechstronnego rozwoju dziecka.
oprac. SRWGiO

2014-12-02
HISTORIA PISMA ORAZ BIBLIOTEK-LEKCJA BIBLIOTECZNA

19 listopada 2014 roku w naszej bibliotece zostały przeprowadzone  lekcje biblioteczne dla uczniów  klas trzecich z ZPO w Wiśniowej.

Za pomocą prezentacji multimedialnej dzieci dowiedziały się o dawnych systemach piśmienniczych oraz materiałach pisarskich. Pozna
ły najstarsze formy pisma- piktogramy, mogły również zobaczyć  jak wyglądały między innymi hieroglify czy pismo węzełkowe.

Trzecioklasiści zapoznali się również z dziejami bibliotek i antykwariatów oraz z zasadami ich funkcjonowania.

Lekcja biblioteczna była bardzo interesująca i dostarczyła dzieciom wiele przydatnych wiadomości dzięki którym uczniowie mogli poszerzyć swoją wiedzę.


Tekst:Paulina Matykiewicz

2014-11-04
JANINA CZAJA-PATRONKA NASZEJ BIBLIOTEKI

Dnia 31 października 2014 roku uczniowie z klas pierwszych szkoły podstawowej w Wiśniowej wraz z wychowawcami  odwiedzili naszą bibliotekę.

Podczas wizyty uczniów została przeprowadzona lekcja biblioteczna dotycząca zasad wypożyczania książek, czasopism oraz korzystania z czytelni i Internetu. Dzieci zostały oprowadzone po bibliotece, zapoznanały się z układem księgozbioru oraz zadeklarowały chęć wypożyczania książek i odwiedzania biblioteki.

W czyteln
i pani dyrektor pokazała dzieciom pamiątkową gablotę ze zdjciami patronki biblioteki  oraz w ciekawy sposób przedstawiła im życiorys pani Janiny Czaja.

Na zakończenie spotkania wszyscy udali się na cmentarz, aby złożyć kwiaty i zapalić znicze na grobie pani Janiny, gdyż w październiku minęła trzecia rocznica nadania imienia Janiny Czaja Gminnej Bibliotece Publicznej oraz rocznice urodzin i śmierci pani Janiny.


Tekst:Paulina Matykiewicz

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego