Przejdź do treści

Menu główne:

Rok 2015

Wydarzenia
2015-12-15  SPOTKANIE KLUBU MAM

We wtorek 15.12.2015 r. po raz kolejny spotkały się maluszki i ich mamy z Wiśniowskiego Klubu Mam. Dużą wagę przykładamy do tego, by dzieci przyzwyczajały się do odwiedzania naszej biblioteki od najmłodszych lat. Tematem dyskusji moderowanej przez Panią psycholog Anetę Mosięzny były zagadnienia poruszone w książce A. Faber i M. Elaine "Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły". Uczestniczki spotkania przeprowadziły ćwiczenia, dzieliły się swoimi doświadczeniami.
Serdecznie dziękujemy Pani psycholog A. Mosiężny oraz założycielce i inicjatorce Wiśniowskiego Kllubu Mam Pani Natalii Maj.
SPOTKANIEA DYSKUSYJNYCH KLUBÓW KSIĄŻKI

Odbyły się kolejne spotkania Dyskusyjnych Klubów Książki. Z przyjemnością informujemy, że dołączyły do nas dzieci z klas czwartych Szkoły Posdstawowej w Wiśniowej. Chociaż grupa osób, która przeczytała książkę "Duch starej kamienicy" A. Onichimowskiej nie przekraczała kilunastu osób (w każdej klasie), udział w dyskusji wzięły prawie wszystkie dzieci, ponieważ urzekł ich główny bohater książki. "Najwyższa góra świata" A. Onichimowskiej również wzbudziła u młodych czytelników niebywałe zainteresowanie. Dzieci opowiadały o swoich "najwyższych górach" w dotychczasowym życiu. Dzięi działalności DKK autorka obydwu książekodwiedziła w 2012 roku naszą miejscowość.
Ciekawe spotkania odbyły się w grupach uczniów z gimnazjum. Jak zawsze, ogromnym zainteresowaniem cieszyły się książki M. Musierowicz. Młodzież dyskutowała o bohaterach "Żaby" (t. 16) i "Wnuczki do orzechów" (t. 20) . Na prośbę aktywnych czytelników z gimnazjum omówiliśmy jeszcze dwie ksiązki: "Zakochaj się mamo" M. Fox oraz "Dziesięć stron świata" A. Onichimowskiej.
WYSTAWA OBRAZÓW EDWARDA DUDY

Naszą bibliotekę odwiedzają często grupy dzieci i młodzieży ze szkół gminy. Niedawno odwiedziła nas grupa młodzieży z Lipnika oraz uczniowie klas 1 - 3 ze Szkoły Podstawowej w Wiśniowej. Celem wizyty było zwiedzanie wystawy niepowtarzalnych obrazów p. Edwarda Dudy. Pomysłami wspaniałego artysty zachwyca się również sporo dorosłych osób.
ŚWIĄTECZNY KIERMASZ

Biblioteka ponownie wspierała przygotowania do świątecznego kiermaszu Stowarzyszenia Hospicyjnego w Wiśniowej "Bądźmy Razem".
Niedzielny kiermasz należy uznać za udany, pomimo niesprzyjającej pogody.
2015-11-17  SPOTKANIE KLUBU MAM

W dniu 17.11.2015 r. odbyło się kolejne spotkanie Klubu  Mam. Wzięła w nim udział p. Aneta Mosiężny - psycholog, pedagog, pracownik Ośrodka Interwencji Kryzysowej i Poradnictwa w Myślenicach, psycholog dziecięcy w Gabinecie Dobrej Psychoterapii "BUSOLA", Tematem rozmowy były sprawy rozwoju dwulatków, między innymi był omawiany bunt 2 - latków. Pani psycholog poradziła mamom jak radzić sobie w takich sytuacjach.
2015-11-10   PRZEDSZKOLAKI W NASZEJ BIBLIOTECE

W dniu 10.11.2015 naszą bibliotekę odwiedziła grupa dzieci z Przedszkola Samorządowego w Wiśniowej. Tematem kolejnego spotkania była przyroda w jesieni. Dzieci opowiadały o tym, jak zmienia się przyroda w jesieni, potem słuchały z uwagą wierszy o mżawce, o chmurach, o mgle. Następnie swoje wizje o jesieni dzieci przedstawiły na papierze. Powstały piękne rysunki, które można teraz oglądać na wystawie w bibliotece. Serdecznie zapraszamy do oglądania rysunków dzieci!
2015-11-04   OGŁOSZENIE WYNIKÓW KONKURSU

4 listopada w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Janiny Czaja w Wiśniowej zostały ogłoszone wyniki konkursu "Recenzja wybranego spektaklu z Festiwalu Teatrów Wiejskich - Wiśniowa 2015", który odbył się w dniach 1- - 21.10.2015 w Wiśniowej. Organizatorem konkursu był GOKiS Wiśniowa. Dzieci i młodzież przedstawiły 25 prac do konkursu. Gratulujemy laureatom i wszystkim uczestnikom! Więcej informacji na stronie internetowej GOKiS.
2015-10-29   PATRONKA NASZEJ BIBLIOTEKI-JANINA CZAJA

Dnia 28 i 29 października 2015 roku uczniowie z klas pierwszych szkoły podstawowej w Wiśniowej wraz z wychowawcami  odwiedzili naszą bibliotekę.

Podczas wizyty uczniów została przeprowadzona lekcja biblioteczna dotycząca zasad wypożyczania książek, czasopism oraz korzystania z czytelni i Internetu. Dzieci zostały oprowadzone po bibliotece, zapoznanały się z układem księgozbioru oraz zadeklarowały chęć wypożyczania książek i odwiedzania biblioteki.

2015-10-24  SPOTKANIE ZE ZBIGNIEWEM MASTERNAKIEM

23 października 2015 roku w bibliotece odbyło sie spotkanie z okazji Dnia Seniora.

Dzień ten obchodzony jest zarówno na poziomie globalnym jak i lokalnym: 1 października- Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, 20 listopada- Ogólnopolski Dzień Seniora oraz 20 października- Europejski Dzień Seniora.

Wszystkie daty mają jednak wspólny cel, aby kształtować społeczne postrzeganie osób starszych oraz podejmować wszelkie działania mające na celu zapewnienie im godnego życia.
2015-10-16  WYSTAWA OBRAZÓW EDWARDA DUDY

15.10.2015 r. o godzinie 16.00 w bibliotece odbył się wernisaż obrazów Edwarda Dudy, który w swojej twórczości wykorzystuje naturalne materiały takie jak kora, deska, kamień itp.

Edward Duda jest krakowskim artystą-samoukiem. Swoje obrazy tworzy od 2009 r. i regularnie wystawia m. in. w:
-Siedzibie Agencji Artystycznej „Adalex” w Krakowie,
-osiedlowym Klubie Kultury „Wróblowice" w Krakowie,
-Podgórskiej Bibliotece Publicznej w Krakowie.
2015-09-30 POEZJA JESIENNA DLA PRZEDSZKOLAKÓW

29 września 2015 r. w bibliotece odbyło się spotkanie z poezją jesienną dla przedszkolaków.

Dzieci z Przedszkola Samorządowego w Wiśniowej  chętnie opowiadały o zmianach zachodzących w przyrodzie, które zaobserwowałay podczas spacerów oraz rodzinnych grzybobrań.
2015-09-08   AKCJA NARODOWE CZYTANIE5 września 2015 roku nasza biblioteka wzięła udział w  4. edycji ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, podczas której czytaliśmy powieść  społeczno-obyczajową Bolesława Prusa „Lalka”.

Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

2015-08-22  SPOTKANIE PODSUMOWUJĄCE PODRÓŻ DO MIEJSCA PAMIĘCI

19 sierpnia  2015r. w  Gminnej Bibliotece  Publicznej im. Janiny Czaja w Wiśniowej odbyło się spotkanie  podsumowujące   podróż do miejsca pamięci : KZ Gedenkstätte Bergen-Belsen.

Na spotkaniu uczestnicy projektu prezentowali efekty pracy w miejscu pamięci Bergen Belsen  - w miejscu zbrodni  będącym obecnie   reliktem, pomnikiem i nośnikiem  pamięci wywołującym określone wyobrażenia, wrażenia i odczucia, które mogą być bodźcem do przeżywania i aktywnego poznawania przeszłości.

2015-08-21  SPOTKANIE PRZYGOTOWAWCZE PODRÓŻY DO MIEJSCA PAMIĘCI

26 czerwca 2015 r. w  Gminnej Bibliotece  Publicznej im. Janiny Czaja w Wiśniowej odbyło się spotkanie przygotowawcze  uczestników podróży do miejsca pamięci : KZ Gedenkstätte Bergen-Belsen- ,, Śladami miejsc pamięci w Niemczech”.

Projekt uzyskał wsparcie finansowe PNWM  i będzie realizowany :23.07.2015 – 30..07.2015 / Niemcy.
Projekt  będzie realizowało 30 uczestników oraz 5- ciu nauczycieli.
Skorzystaliśmy z oferty pedagogicznej Miejsca Pamięci KZ-Gedenkstätte  Bergen - Belsen (Pädagogisches Zentrum der Gedenkstätte Bergen-Belsen ).

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego