Przejdź do treści

Menu główne:

Rok 2017

Wydarzenia
Spotkanie DKK w bibliotece
7.12.2017 r. w bibliotece odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci z Przedszkola Samorządowegow Wiśniowej.

Tym razem omówiliśmy książkę pt. Śmiechołki Agnieszki Zimowodzkiej. Książeczka ta jest z serii Humorki i prezentuje ona zabawne opowieści o mieszkańcach miasteczka Humorki.

W każdej opowieści dowcipnie przedstawiony jest szczególny typ charakteru naszych bohaterów,a w tym przypadku rodziny Śmiechołków. Dzięki opowieści można poznać tajemnicę skradzionych uśmiechów i dowiedzieć się  czym różnią się od siebie uśmiechy.
Na zakończecie przedszkolaki wykonały mapę miasteczka Humorki.
/2017-12-19 P.Matykiewicz/
            
DKK w przedszkolu- Poznachowice Dolne
29.11.2017 w przedszkolu w Poznachowicach Dolnych odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Wraz z przedszkolakami omówiliśmy książkę Trace Moroney To,co najbardziej lubię...Rodzina oraz książkę Szopięta Ewy Kozyry-Pawlak.
Obydwie lektury mają charakter wychowawczy.Opowiadają w bardzo przystępny sposób o życiu rodzinnym sympatycznych zwierzątek, dzięki czemu mogą pomóc dzieciom lepiej zrozumieć pewne codzienne sytuacje  i zachowania.
Na zakończenie przedszkolaki wykonały miśki z kolorowych skrawków materiału.
/2017-12-01 P.Matykiewicz/


Poezja Łucji Bajer
17.11.2017r. ZPO w Węglówce oraz 23.11.2017r. w ZPO Lipniku odbyły się spotkania dla uczniów prezentujące najnowszy tomik wierszy pani Łucji Bajer- Jesienne odloty.
Spotkania w szkołach były bardzo udane. Wszyscy w skupieniu słuchali wyjątkowej poezji,która choć z pozoru mogłaby się wydawać prosta to jednak porusza bardzo istotne problemy i wartości ponadczasowe.
/2017-11-28 P.Matykiewicz/
Spotkania dla przedszkolaków
9.11.2017 r. w bibliotece odbyły się spotkania o tematyce jesiennej dla wszystkich grup z Przedszkola Samorządowego w Wiśniowej.
Dzieci z chęcią wysłuchały wierszy związanych z jesienią, a także wykonały kolorowe odbitki liści znalezionych podczas spaceru.
Celem spotkania było zapoznanie się z poezja, a także utrwalenie wiadomości o porze roku jaką jest jesień, oraz darach jakie ze sobą niesie.
/2017-11-25 P.Matykiewicz/
26.10.2017 Wizyta pierwszoklasistów
Jak co roku w październiku naszą Bibliotekę odwiedzili uczniowie  klas pierwszych z ZPO Wiśniowa. Dzieci zapoznały się z pracą biblioteki, dowiedziały się o patronce biblioteki P. Janinie Czaja, zapoznały się nowościami bibliotecznymi, kilka osób wypożyczyło sobie ulubione książki. Myślimy, że teraz pierwszaczki będą odwiedzać bibliotekę częściej

26.10.2017 Przedszkolaki w bibliotece
26.10.2017 przedszkolaki z przedszkola samorządowego w Wiśniowej zajrzały do biblioteki. Pogadaliśmy o pracy biblioteki, pooglądaliśmy książki dla dzieci. Dzieci ustaliły, że będą teraz odwiedzać bibliotekę częściej

18.10.2017 Wystawa prac M. Dudy
18.10.2017 r otworzyliśmy wystawę prac pana Mateusza Dudy. Jest on synem pana Edwarda Dudy, z twórczością którego mieliśmy przyjemność zapoznać się w ostatnich dwóch latach. Młodszy Duda jest absolwentem UP w Krakowie. Tworzy swoi obrazy od kilku lat. Pan Mateusz w swoim dorobku ma ich około 50. Kilkanaście z nich zostało zaprezentowano podczas otwarcia wystawy. Tematyka – to piękno natury, zabytkowe kościoły. Po prezentacji obrazów artysta odpowiadał na pytania zebranych. Swoją obecnością zaszczyciła nas Pani profesor Renata Bartel, która zabrała głos i wyraziła swoją opinie nie tylko jak nauczyciel  ale i osoba, związana z rodziną Dudów. W imieniu biblioteki serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w tym  ciekawym wydarzeniu. Zapraszamy mieszkańców i gości gminy do zwiedzania wystawy.

4.10.2017 Wycieczka dla seniorów
4.10.2017 r. wraz z GOKiS w Wiśniowej z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych organizowaliśmy wycieczkę dla seniorów. Zwiedziliśmy zamek w Niedzicy, pospacerowaliśmy przy zaporze, „Halnym” popływaliśmy po jeziorze Czorsztyńskim. Pogoda nam dopisała. Dziękujemy seniorom i GOKiS.
30.09.2017 Ciacho dla Klaudii
Tak wyglądało  przygotowanie do tej szczytnej akcji, którą organizowało Stowarzyszenie Hospicyjne Bądźmy Razem  w Wiśniowej
21.06.2017 P. Łucja Bajer w Bibliotece
W dniu 21.06.2017 r. biblioteka gościła p. Łucję Bajer, która zaprezentowała wiersze ze swojego nowego tomiku  „Jesienne odloty”. Tematyka  wierszy jest  niby prosta, a tak naprawdę porusza wartości ponadczasowe. Wrażliwość autorki przemawia do nas  przez zachwyt nad pięknem przyrody. Wewnętrzne przeżycia p. Łucji Bajer znajdują swoje odzwierciedlenie w poezji poświęconej ważnym dla niej wydarzeniom.
Oprócz gości zaproszonych w spotkaniu wzięli udział wolontariusze, którzy recytowali wiersze z wcześniej wydanych tomików  poezji p. Łucji Bajer.
3.06.2017 Noc Bibliotek
III  wydanie ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek odbyło się w sobotę 3 czerwca 2017 r.
Ponad 1300 bibliotek w całej Polsce tego wieczoru czekało na czytelników z niebanalnym programem i super atrakcjami pod wspólnym hasłem  „Czytanie porusza". Nasza biblioteka  jak co roku włączyła się w tę akcje. Tym razem skorzystaliśmy z Półki z pomysłami i wybraliśmy  się w podróż z Poloną, czyli zapoznaliśmy się  z oryginalną lekturą z zasobów cyfrowej Biblioteki Narodowej Polona.pl. Lekturę, którą czytaliśmy to książka Plato von Reussnera, „Amerykański przewodnik dla podróżujących za Ocean Atlantycki i w ogóle do Ameryki”, wydana w roku 1903.Tak się złożyło, że wiele osób z naszej gminy w tamtych czasach wyemigrowało do Ameryki, dlatego ta książka wzbudziła żywe zainteresowanie. Ale na początku, żeby przenieść się w tamte czasy, przeprowadziliśmy konkurs, zadaniem którego było  przypomnienie sobie zawodów, które postęp technologiczny skutecznie wyparł, np. folusznik czy karpiniarz.  Po tej rozgrzewce przystąpiliśmy do czytania lektury. W trakcie zapoznawania się z przewodnikiem uczestnicy zabierali głos, aby opowiedzieć ciekawe historie wzięte z życia. Spotkanie przebiegło w milej atmosferze. Dziękujemy serdecznie Polonie za ciekawe lektury!
Agnieszka Tyszka w ZPO Wiśniowa
W dniu 25.05.2017 r. w ZPO Wiśniowa  gościliśmy  autorkę książek dla dzieci i młodzieży - Agnieszkę Tyszkę. Spotkanie zostało organizowane dla  działających w szkole klubów DKK, które dofinansowuję Instytut Książki Pani Agnieszka przez kilka lat pracowała jako dziennikarka. Jej poruszające bajeczki ukazywały się w telewizyjnej „Jedyneczce”. Cykl książek o „Zosi z ulicy Kociej” zdobywa serca czytelników z całej Polski. W 2005 r. autorka otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego za książkę pt.: „Róże w garażu”.
Spotkanie z uczestnikami  autorka zaczęła od pytania – kto lubi czytać książki i jakie korzyści daje nam czytanie książek? Czytelnicy podawały różne argumenty. Autorka zachęcała do czytania książek oraz opowiadała skąd czerpie literackie pomysły i jak zbiera materiały do swoich utworów. Młodzi słuchacze chętnie zadawali autorce pytania. Pytali o ilość książek, które autorka napisała, jak długo pisze jedną książkę, który bohater jest jej ulubionym, itp. Po czym nadszedł czas na autografy, które Pani Agnieszka składała w nowo zakupionych przez dzieci książkach lub na zakładkach z wizerunkiem bohaterki Zosi, które rozdała młodym czytelnikom.

Przedszkolaki w bibliotece
Dzień Dziecka to powszechne znane i obchodzone w wielu krajach święto. Żeby ten dzień był niezapomniany, wystarczą dobre chęci i kilka pomysłów. W tym roku naszą bibliotekę odwiedziły dzieci z przedszkola samorządowego, Niepublicznego Przedszkola i Żłobka Frajda  oraz Niepublicznego "Bajkowego Przedszkola” z Wiśniowej. Starszaki z przedszkola samorządowego wybrali się na spacer po Wiśniowej, idąc tropem Questu Wiśniowskiego( gra terenowa), rozwiązali zagadkę  nazwy naszej miejscowości. Natomiast Bajkowe przedszkole i Frajda rysowali kredą ulubione postaci bajkowe, ulubione zabawki, ulubione zwierzaki, niektórzy namalowali swoich najbliższych. Po tych „warsztatach” otoczenie wokół biblioteki wyglądało imponująco. Powstała „galeria” na świeżym powietrzu. Dziękujemy dzieciom i ich opiekunkom za zaangażowanie!
Inspiruj się i dziel swoimi pasjami. W Internecie!
Czy każdy może mieć ogon syreny? Jak zrobić domową farbę tablicową? Ile przepisów na sernik można znaleźć na blogu Kwestia Smaku? Z  jakiego kraju pochodzi najbardziej wpływowa blogerka modowa świata? Między innymi na takie właśnie pytania poszukiwali odpowiedzi uczestnicy spotkania „e-Pasjonaci”, które odbyło się w Gminnej Bibliotece Publicznej im. J. Czaja w ramach kampanii Tydzień z Internetem.
Głównym elementem spotkania był quiz dotyczący majsterkowania, gotowania i szycia, a więc obszarów bliskich naszemu życiu codziennemu. Każde pytanie czy zadanie quizowe stało się okazją do przedstawienia ciekawego bloga. Uczestnicy mogli więc z jednej strony przekonać się, ile cennych informacji mają na wyciągniecie ręki w Internecie, z drugiej - że blogerem może być każdy, wystarczy mieć pasję i energię do dzielenia się swoimi zainteresowaniami
z innymi ludźmi. I że na blogowaniu można także zarabiać.
Tydzień z Internetem to doroczna, ogólnoeuropejska kampania, której celem jest zachęcenie jak największej liczby osób do poznania możliwości, jakie daje Internet. W Polsce odbywa się już po raz siódmy.  W dotychczasowych edycjach wzięło udział 1.700 instytucji i ponad 63.000 osób. Koordynatorem akcji jest organizacja pozarządowa Telecentre-Europe, w Polsce koordynuje ją Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego we współpracy z partnerami.
16.03.2017 Spotkanie DKK
Za nami kolejne spotkania w ramach DKK. Omówiliśmy z młodzieżą  : „Niewidzialnych akademików” T. Pratchetta. Na to spotkanie została zaproszona znawczyni twórczości autora p. Agnieszka Handzel, która bardzo ciekawie poprowadziła to spotkanie poprzez zaprezentowanie najlepszych książek pisarza, z których to kilka było w oryginale( j. angielski) po omówienie tekstu książki i wykonanie pisemnego zadania. Kolejna książka to „Samotność bogów’ Doroty Terakowskiej, na pewno młodzież chętnie przeczyta kolejne utwory autorki. Zainteresowanie wzbudziła  także książka Barbary Kosmowskiej „Pozłacana rybka”. Co dotyczy szkoły podstawowej, to tu królował Mikołajek. Porozmawialiśmy o ”‘Nieznanych przygodach Mikołajka”, „Nowych przygodach Mikołajka” Goscinnego i Sepe. Sprawdzonymi lekturami  okazały się również „Duch starej kamienicy” oraz „Najwyższa góra świata” Anny Onichimowskiej. Zaś w Węglówce młodzież przedyskutowała książki ”‘Kawa dla kota” Agnieszki Tyszki i „Kazimierzu, skąd ta forsa?” Grażyny Bąkiewicz.
Dyktando Wiśniowskie już za nami!
28 lutego 2017 r. odbyło się 2. Dyktando Wiśniowskie.
Wyniki 2. Dyktanda Wiśniowskiego:
Kategoria Gimnazjum – Mistrz Ortografii – Kamil Cieżak, Wicemistrz Ortografii – Alicja Marszalik.
Kategoria dorosłych – Mistrz Ortografii – Anna Jasek, Wicemistrz Ortografii – Maria Filipek
Serdecznie dziękujemy p. Grażynie Dudzik, p. Marii Knapik, p. Zofii Knapczyk, p. Czesławowi Smyksy, p. Agnieszce Handzel za wspaniałą organizację i przebieg Dyktanda.

Gratulacje dla zwycięzców!
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego